afi

İKİ BİLİNMEYENLİ DENKLEM CÖZÜMÜ


CLS
INPUT "P1=", P1
INPUT "P2=", P2
INPUT "D1=", D1
INPUT "D2=", D2
INPUT "S1=", S1
INPUT "S2=", S2
IF P1 * D2 - P2 * D1 = 0 THEN
PRINT "Tek Çözümü Yok"
END
END IF
X = (S1 * D2 - D1 * S2) / (P1 * D2 - P2 * D1)
Y = (P1 * S2 - P2 * S1) / (P1 * D2 - P2 * D1)
PRINT "BULUNAN X DEGERI=", X
PRINT "BULUNAN Y DEGERI=", Y
END

Klavyeden girilen sayilar arasindan Ayni Girilen Sayiların Sayisini Bulma

CLS
INPUT "KAÇ TANE SAYI GİRİLECEK="; sayi
DIM B(sayi)
FOR I=1 TO sayi
INPUT "SAYI GİR="; B(I)
NEXT I
FOR I = 1 TO (sayi-1)
FOR J = (I+1) TO sayi
IF B(J)= B(I) THEN X = X + 1
NEXT J , I
PRINT "AYNI OLAN SAYI ADEDİ="; X
END

1-100 Arasindaki Sayilar icinde Kac Adet 9 Oldugunu Bulan Program

FOR sayi = 1 TO 100
ON = sayi / 10 : BIR = sayi MOD 10
IF ON = 9 THEN X=X+1 : PRINT sayi
IF BIR = 9 THEN X=X+1 : PRINT sayi
NEXT sayi
PRINT "TOPLAM= " ; X


İstiklal Marşı'nı Çalan Program

CLS
LOCATE 5, 5: PRINT "İstiklal Marşı"
sayi = 0
DIM ts(70, 2)
basla1:
l = 1: nt = 65
IF sayi = 2 GOTO basla2
FOR j = 1 TO nt
READ ts(j, 1), ts(j, 2)
NEXT j
FOR j = 1 TO nj
READ js(j, 1), js(j, 2)
NEXT j
FOR j = 1 TO nt
IF ts(j, 1) <> 32767 THEN s = 2 * ts(j, 1) ELSE s = ts(j, 1)
SOUND s, ts(j, 2) * l
NEXT
sayi = sayi + 1
RESTORE
GOTO basla1
basla2:
END
DATA 246.94,12,329.63,12,371.23,12,392.0,12,311.66,9
DATA 371.23,3,329.63,32,32767,4,329.63,12
DATA 440.0,12,493.88,12,523.25,9,493.88,3,422.0,9,493.88,3,440.0
DATA 32,32767,4,493.88,4,467.0,4,493.88,4
DATA 371.23,10,32767,2,371.23,20,440.0,3,392.0,9,311.99,3,329.63
DATA 9,371.23,3,392.0,9,440.0,3,493.88,9,523.25,3,587.33,9,659.26,3
DATA 587.33,12,293.66,4,277.63,4,293.66,4,493.88,12,440.0,12,392.0
DATA 32,32767,4,246.94,4,234.0,4,246.94,4
DATA 371.23,12,246.94,12,493.88,9,440.0,3,392.0,4,371.23,4
DATA 392.0,4,329.63,12,659.26,21,587.33,3,523.25,9,493.88,3
DATA 440.0,9,329.0,3,371.23,9,329.63,3,493.88,12,246.94,12
DATA 329.63,20,32767,4
DO WHILE INKEY$ = ""
LOOP
END

Klavyeden Girilen N elemanli Bir A Dizisinin Tüm Elemanlarini Toplayan Program

CLS : INPUT "Dizi eleman sayısını girin :" , A
DIM X(A)
FOR Dongu = 1 TO A
PRINT "X(";Dongu;") = ";:INPUT "",X(Dongu)
NEXT Dongu
P=0 : PRINT
FOR Dongu=1 TO A
P=P+X(Dongu)
NEXT Dongu
PRINT "Dizi elemanlarının toplamı = ";P
END

KLAVYEDEN COKLU VERiNiN GiRiLMESi VE N*N TiPiNDE BiR A MATRiSiNE YERLEžTiRiLMESi

5 CLS
10 INPUT "Kare Matrisin Tipini Giriniz: ", N
20 DIM A(N,N) : PRINT
30 FOR X = 1 TO N
40 FOR Y = 1 TO N
50 PRINT "A("; X; ","; Y; ") = "; : INPUT "", A(X, Y)
70 NEXT Y, X
END

N*N TiPiNDEKi A KARE MATRiSiNiN ELEMANLARINI EKRANA YAZDIRAN PROGRAM


5 CLS
10 INPUT N
20 DIM A(N, N)
30 FOR X = 1 TO N
40 FOR Y = 1 TO N
50 PRINT A(X, Y),
60 NEXT Y
70 PRINT
80 NEXT X
90 END



Klavyeden Girilen Kelimeyi, Dik Üçgen Şeklinde Ekrana Yazdiran Program

10 REM Dik Üçgen Şeklinde Yazı
20 CLS : INPUT "Kelime : " , A$ : PRINT
30 FOR B = 1 TO LEN(A$)
40 PRINT MID$(A$, 1 , B)
50 NEXT B
60 END

KLAVYEDEN KÜÇÜK HARFLERLE GİRİLEN BİR CÜMLEDEKİ SESLİ HARFLERİN SAYISINI VE CÜMLEDEKİ YERLERİNİ BULAN PROGRAM.



10 REM SESLİ HARFLAR
20 A$(1) = "a" :  A$(2) = "e" : A$(3) = "1" : A$(4) = "i"
30 A$(5) = "o": A$(6) = "ö": B$(7) = "u" : B$(8) = "ü"
40 CLS : INPUT  "Cümle:" ", B$: C=0
50 FOR Y = 1 TO LEN(B$)
60 H$ = MID$(B$,Y,1)
70 FOR Z = 1 TO 8
80 IF H$ <> B$(Z) THEN 100
90 S=S+1 : YER(S) = Y : GOTO 110
100 NEXT Z
110 NEXT Y : PRINT
120 PRINT "Cümlede , " ; S ; "tane sesli harf vardır."
130 PRINT : "YERLERİ :" ;
140 FOR Y = 1 TO S
150 PRINT Yer(Y) ; "-" ;
160 NEXT Y
170 END

ASCII Karakter Araligini Gosteren Program

CLS

FOR Sonsuz = 1 TO 255

    INPUT "ASCII Karakter Araligi Giriniz (x,y) "; Baslangic, Bitis

    IF Baslangic > Bitis THEN ray = -1 ELSE ray = 1

    FOR Dongu = Baslangic TO Bitis STEP ray
     
        PRINT Dongu; CHR$(Dongu)
 
    NEXT

    INPUT "Tekrar icin T ye bas"; Tekrar$
 
    IF Tekrar$ <> "T" THEN END
                             
NEXT

Klavyede Girilen Bir Kelimeyi Her Harfinden Sonra Sırasını gösteren Sayıyı da Yanına Koyarak Tekrar Yazdıran Program

10 REM HARF-SIRA
20 CLS : INPUT "Kelime : " , K$
30 FOR P = 1 TO LEN(K$)
40 PRINT MID$(K$, P ,1) ; P ;
50 NEXT P
60 END

Klavyeden Girilen Bir Tamsayiyi Basamaklarina Ayiran Program

10 REM BASAMAKLARINA AYRIŞTIRMA
20 CLS : INPUT "Tamsayı : " , S$ : PRINT
30 PRINT "Basamaklar:" : PRINT  "-----------"
40 FOR I = LEN(S$) TO 1 STEP -1
50 H=VAL(MID$(S$, I, 1))
60 PRINT (1O ^ (LEN(S$) - I )) ; "- >" ; H
70 NEXT I
80 END

Klavyeden Girilen Bir Cümlede Belirtilen Karakteri Yeni Degeriyle Degistirip Yeniden Yazdiran Program

REM DEĞİŞTİRME
CLS : DIM K$ (255)
INPUT "CÜMLEYİ GİRİNİZ: ", C$: PRINT
INPUT "DEĞİŞTİRELECEK HARFİ GİRİNİZ: " , H$
INPUT "HARFİN YENİ DEĞERİNİ GİRİN : " , Y$
PRINT : FOR I = 1 TO LEN(C$)
K$(I) = MID$(C$,I,1)
IF K$(I) = H$ THEN K$(I) = Y$
NEXT I
PRINT "Yeni cümle : " ;
FOR I = 1 TO LEN(C$)
PRINT K$(I);
NEXT I
END


Klavyeden Girilen N elemanli A dizisinin elemanlarini ters sirada B dizisine yerleştiren ve yazdiran program

5 REM Elemanları ters sırada yerleştirme
10 CLS : INPUT "Dizinin eleman sayısı:  " , Z
30 DIM x(Z), y(Z) : PRINT
40 FOR i=1 TO N
50 PRINT "x(";i;") =  "; : INPUT  " ", x(i)
60 NEXT i
70 PRINT : FOR i=1 TO Z
80 b(i)=x(n+1-i) : PRINT  "y(";i;")= ";y(i)
90 NEXT i
100 END

Fibonacci Serisi

5 REM KLAVYEDEN GİRİLEN TERİM SAYINA GÖRE FİBONACCİ SERİSİ ' NİN İLK N TERİMİNİ BULUP EKRANA YAZAN PROGRAM
10 CLS : PRINT "Fibonacci Serisi"
20 INPUT "Terim sayısı :  ", N
30 T1=1: T2=1 : PRINT : PRINT T1,T2
40 FOR I=1 TO N-2
50 T3=T1+T2 : PRINT T3, : T1=T2 :T2=T3
60 NEXT I
70 END

Girilen Kelimeyi Tersten Yazan Program

10 CLS
20 INPUT "Kelimeyi Giriniz : "; A$
30 PRINT "Tersi: ";
40 FOR X = 1 TO LEN(A$)
50 PRINT MID$(A$, LEN(A$) + 1 - X, 1);
NEXT

Bilgisayarın ürettiği rastgele büyük harfin, en fazla 10 denemede tahmin edilme oyunu programı

5 REM HARF TAHMİN OYUNU
10 CLS : RANDOMIZE TIMER : HARF$ = CHR$(RND * 25 +65)
20 FOR I = 1 TO 10
30 INPUT "TAHMİNİNİZ:  " ; TAHMIN$ : PRINT
40 IF TAHMIN$ = HARF$ THEN PRINT I ;  " tahminde bildiniz..." : GOTO 70
50 NEXT I
60 PRINT  "10 hakkınız bitti..."
70 END

GİRİLEN KELİMENİN PALİNDROMİK OLUP OLMADIĞINI TESPİT EDEN PROGRAM

10 REM Palindromik kelime
20 CLS : "Kelime :  ", K$: PRINT
30 KT$ = " " : FOR I = LEN(K$) TO 1 STEP -1
40 KT$ = KT$ + MID$(K$, I, 1) : NEXT I
50 IF K$ = KT$ THEN PRINT "Palindromik"
ELSE PRINT "Palindromik değil"
60 END

GIRILEN SAYININ ASAL OLUP OLMADIGINI BULAN PROGRAM

CLS
PRINT "GIRILEN SAYININ ASAL OLUP OLMADIGINI BULAN PROGRAM"
INPUT "SAYI = ", X
IF X < 1 THEN
PRINT "ASAL DEGIL"
END
END IF
IF X = 1 THEN
PRINT "ASAL DEGIL"
END
END IF
IF X = 2 THEN
PRINT "ASAL"
END
END IF
A = 1
ISLEM:
A = A + 1
IF (INT(N / A)) * A = N THEN
PRINT "ASAL DEGIL"
END
END IF
IF A = (N - 1) THEN
PRINT "ASAL"
END
END IF
GOTO ISLEM

GİRİLEN SAYININ TEK Mİ ÇİFT Mİ OLDUĞUNU BULAN PROGRAM

CLS
PRINT "GIRILEN SAYININ TEK-CIFT OLUP OLMADIGINI BULAN PROGRAM"
INPUT "SAYI = ", N
IF INT(N / 2) * 2 = N THEN
PRINT "SAYI CIFTTIR"
ELSE
PRINT "SAYI TEKTIR"
END IF

GİRİLEN İKİ SAYININ OBEBİNİ BULAN PROGRAM

CLS
PRINT "GIRILEN IKI SAYININ OBEBINI BULAN PROGRAM"
INPUT "BIRINCI SAYI = ", N
INPUT "IKINCI SAYI = ", M
IF N < M THEN
YEDEK = N
N = M
M = YEDEK
END IF
KALANBUL:
C = N - INT(N / M) * M
IF C = 0 THEN
PRINT "OBEB = ", M
END
END IF
N = M
M = C
GOTO KALANBUL

FAKTORİYEL HESAPLAMA

CLS
INPUT "FAKTORIYELI HESAPLANACAK SAYIYI GIRINIZ="; A#
kes# = 1
FOR TUT# = A# TO 1 STEP -1
kes# = kes# * yel#
NEXT
PRINT A#; " SAYISININ FAKTORİYELİ "; kes#
                                                   

KLAVYEDEN KÜÇÜK HARFLERLE GİRİLEN BİR CÜMLENİN HARFLERİNİ RASTGELE BÜYÜKLÜKTE YENİDEN YAZDIRAN PROGRAM

10 REM RASTGELE BÜYÜKLÜK
20 RANDOMIZE TIMER : CLS
30 INPUT "CÜMLE: ", C$: PRINT
40 FOR I = 1 TO LEN(C$)
50 H$ = MID$(C$, I, 1)
60 X= INT(RND*10)
70 IF X MOD 2 = 1 THEN H$ = CHR$(ASC(H$) - 32)
80 PRINT H$;
90 NEXT I
100 END

BASAMAKLARININ TOPLAMI, BASAMAK SAYISINA EŞİT OLAN 100-999 ARASINDAKİ TAMSAYILARI BULAN PROGRAM

10 REM 3 HANELİ TAM SAYILAR
20 CLS : PRINT "TAMSAYILAR:" : PRINT "-----------"
30 FOR A = 1 TO 9
40 FOR B = 0 TO 9
50 FOR K = 0 TO 9
60 IF A +B + K = 3 THEN PRINT 100 * A + 10 * B + K
70 NEXT K, B, A
80 END

KLAVYEDEN GİRİLEN BİR CÜMLEDE KAÇ TANE KELİME OLDUĞUNU BULAN PROGRAM

10 REM KELİME SAYISI
20 BP$(1)= " " : BP$(2) = "," : BP$(3) = ";"
30 BP$(4)= "-": BP$(5) = ":"
40 CLS : INPUT "Cümle: ", A$: TUT=0 : PRINT
50 FOR B = 1 TO LEN(A$)
60 FOR C = 1 TO 5
70 IF MID$(A$,B,1) =BP$(C) THEN TUT=TUT+1
80 NEXT C,B
90 PRINT "Cümlede " ; TUT+1 ; " TANE KELİME VARDIR."
100 END